A fehérje diéta az egyik legnépszerűbb diéták közé tartozik és nem véletlenül. A fehérje diéta vagy másnéven protein diéta, ahogy a nevében is benne van a fehérjében dús ételeket részesíti előnyben a szénhidrát és zsírban dús ételekkel szemben.
A fehérjediéta lényege, hogy előnyben részesítjük a fehérjéket a szénhidrátokkal és a zsírokkal szemben. Ez azt jelenti, hogy táplálékunk nagy része húsból, tojásból, hüvelyesekből, csonthéjasokból és magvakból áll, csak egy töredéke lehet szénhidrát és zsír. Fehérjediétára akkor lehet szükségünk, ha fogyókúrázni szeretnénk, ha rendszeresen sportolunk és izomtömeget szeretnénk növelni, vagy ha fehérjehiányunk van.
Fontos kiemelni, hogy a fehérjediéta csak akkor alkalmas fogyókúrához, ha mozgunk is mellette, edzés hiányában csak híznánk. Ugyancsak lényeges megemlíteni, hogy a fehérjediétát (kifejezetten fogyás céljából) maximum 5 hétig lehet követni, utána fokozatosan vissza kell állítani a tápanyagok megszokott arányát.
Hogy értsük, miről szól a fehérjediéta, nézzünk meg egy példát!
- Reggeli: tojás, esetleg teljes kiőrlésű kenyér, zöldség
- Tízórai: cottage cheese, zöldség, kevés gyümölcs
- Ebéd: hús vagy hal salátával, kevés olívaolajjal
- Uzsonna: egy marék dió, mogyoró vagy pisztácia (vagy ezek keveréke, a lényeg, hogy egy maréknál többet ne együnk belőlük)
- Vacsora: hús vagy hal salátával, olívaolajjal
A felvágottak és a feldolgozott hústermékek kerülendők, mivel sokszor ezekben is van cukor és olyan adalékanyagok, amikre a fogyókúra idején - meg egyáltalán - nincs szükségünk. Helyettük együnk sovány húsokat és bátran fűszerezzük őket!