A trigger pont terápia (más néven trigger pont masszázs) egy olyan kezelés, amely a test különböző pontjain lévő fájdalmas csomók, vagyis trigger pontok kezelésére összpontosít. A terápia célja, hogy csökkentse a fájdalmat, oldja a feszességet és javítja az izomfunkciókat. A trigger pontok olyan kis csomók, amelyek az izmokban és az izomcsoportokban alakulnak ki, gyakran a túlterhelés, sérülés vagy a rossz testtartás következtében.
A trigger pont terápia modern formáját a Dr. Janet Travell és Dr. David Simons orvosok fejlesztették ki az 1950-es és 1960-as években. A két kutató hosszú éveken át dolgozott a fájdalom és a trigger pontok kutatásán, és megalkották a "Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual" című könyvet, amely az egyik alapművévé vált a trigger pont terápia tudományának. Dr. Travell és Dr. Simons felfedezték, hogy a trigger pontok nemcsak a lokális fájdalom forrásai, hanem számos esetben a fájdalom kisugárzásáért is felelősek, és képesek különböző testrészekbe sugározni a fájdalmat.
A trigger pont kifejezés arra a fájdalmas területre utal, amely izomszövetekben keletkezik, és amely nyomásra éles fájdalmat vagy a fájdalom sugárzását váltja ki. A fájdalom helyi megjelenése mellett a trigger pontok szoros kapcsolatban állnak más testrészek fájdalmával is, mivel a fájdalom gyakran más izomcsoportokban is megjelenhet (sugárzó fájdalom).
Miután Dr. Travell és Dr. Simons publikálták munkáikat, a trigger pont terápia elterjedt a fájdalomkezelésben és fizioterápiában. A terápia a 20. század végére világszerte elterjedt, és ma már számos masszőr, fizioterapeuta, orvos és egyéb egészségügyi szakember használja a különböző fájdalmak kezelésére.
A mozgás szervrendszerén belül, az izmokban létrejövő pontok - trigger-, vagy tenderpontok - nagyon sok esetben kiváltó okai a különböző területeken jelentkező fájdalmaknak. Ebben az esetben "csomókról" van szó az izomzatban, illetve az izom-ín átmenetnél, amely sokszor nem nagyobb mint egy borsó. Jellegzetessége azonban, hogy a triggerponthoz mindig tartozik egy terület, ahová a fájdalom kisugárzik.
Mit nevezünk trigger pontnak?
A miofaszciális trigger pont egy kisebb izomrost szakaszra izolálódó merevség, amely csomóként érzékelhető, elsősorban az izomhas középpontja táján (centrális trigger pont). A pontokat érezhetjük kis dudoroknak, merev "spagetti" darabnak, vagy kis, szilvamag alakú és méretű púpoknak. Nem feltétlenül elég érzékeny az ujja mindenkinek ahhoz, hogy tapasztalat nélkül a dudor alapján megtalálja a pontokat, de önkezelés esetén mégsem lehet tévedni, mert a trigger pont nyomásra mindig fáj. A trigger pont csomók tehát kemény izomrost részek, amelyek nem tudnak ellazulni és folyamatosan összehúzódott állapotban vannak, akár éveken keresztül is.
A Trigger pont terápia tanfolyam célja, hogy a résztvevők megismerkedjenek a trigger pontokkal, azok felismerésével és kezelésével, hogy képesek legyenek hatékonyan alkalmazni a különböző fájdalomcsökkentő technikákat és a test különböző izomcsoportjainak feszességét oldani. A tanfolyam során a résztvevők elsajátítják a trigger pont terápia alapjait és azok gyakorlati alkalmazását.
Jelentkezés előfeltétele: A tanfolyam minden előképzettség nélkül, bárki által elvégezhető, 18 éves kor felett!
A tanfolyam tematikája:
- A trigger pontok fogalma: mi a trigger pont és miért alakulnak ki
- A trigger pont terápia története és alapelvei (Dr. Janet Travell és Dr. David Simons munkái)
- A trigger pontok típusai: aktív, passzív, kiindulási és sugárzó fájdalom
- A trigger pont terápia célja és hatásai
- A fájdalom fiziológiája: hogyan érezzük a fájdalmat
- Miért alakulnak ki trigger pontok? – A túlterhelés, izomfeszülés és rossz testtartás hatása
- A stressz és a trigger pontok összefüggése
- Hogyan találjuk meg a trigger pontokat? – Tapintási technikák
- Az aktív és passzív trigger pontok megkülönböztetése
- A fájdalom iránya és a sugárzó fájdalom megértése
- Milyen jelek utalnak arra, hogy egy területen trigger pontok találhatóak
- Különböző technikák a trigger pontok kezelésére: nyomás, dörzsölés, húzás
- A helyi nyomás alkalmazása és annak hatása a trigger pontokra
- Izomlazítás és relaxációs technikák alkalmazása
- A mély szöveti masszázs és annak kapcsolata a trigger pontokkal
- Száraz tűs akupunktúra és a trigger pontok kezelése
- Aktív és passzív nyújtás technikákHogyan alkalmazzuk a megfelelő nyomást és kezelési időt a különböző trigger pontoknál
- Hogyan segíti a trigger pont terápia a test regenerálódását
- A fájdalomcsillapítás és a mozgás javítása
- Megelőzés: hogyan kerülhetjük el a trigger pontok kialakulását
- Utókezelés: nyújtás, hidratálás, pihenés és a test regenerálódásának támogatása
- Az 1-es képzés gyakorlati anyaga: arc, fej, nyak, érzékszervek, váll, alkar, felkar, kéz, mell, hát
Jelentkezés előfeltétele: A tanfolyam minden előképzettség nélkül, bárki által elvégezhető, 18 éves kor felett!
A tanfolyam felépítése: intenzív, az elmélet távoktatásban és gyakorlati képzés személyesen
A tanfolyam dátuma:
kizárólag egyéni időpontban
A képzés elvégzéséről a tanfolyamon résztvevők sorszámozott tanúsítványt kaphatnak (előre kell igényelni a jelentkezéskor).
Díjak: A vizsga díja: 10.000Ft, pótvizsga díja: 10.000Ft
Tanúsítvány árak:
A magyar nyelvű tanúsítvány kiállítási díja (4000Ft), idegen nyelven 5000Ft/nyelv. Angol/magyar egyben 8000Ft. Német/magyar egyben 8000Ft. Idegen nyelv: 5000Ft/nyelv. (mely lehet angol és német is külön- külön)
Tanúsítványt csak vizsgázott résztvevő kaphat. A vizsgára (ONLINE) a képzés elvégzésétől számított 3 hónap áll rendelkezésre. A vizsgát követően a tanúsítványt postai úton küldjük ki, melynek postai dja belföldre 1495Ft, külföldre 4965Ft. A tanfolyam díja nem tartalmazza a vizsgadíjat és a tanúsítvány díját, valamint a postai kiküldési költséget.